Loading...

Με την τελετή των απονομών έπεσε η αυλαία του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος ILCA 6, που έλαβε χώρα στo Ναυταθλητικό Κέντρο Αρτέμιδας, από τις 27 Απριλίου έως 1 Μαΐου 2022. Με την παρουσία της τοπικής ηγεσίας και φορέων του αθλητισμού πραγματοποιήθηκε σε πανηγυρικό κλίμα η τελετή λήξης, στη διάρκεια της οποίας έγιναν οι απονομές κυπέλων στους νικητές από τον Ναυταθλητικό Όμιλο Αρτέμιδος Σπάτων (ΝΟΑΣ).

Σημειώνεται ότι το Πρωτάθλημα συνδιοργάνωσαν με απόλυτη επιτυχία και τηρώντας όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα η Ελληνική Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία, ο Ναυταθλητικός Όμιλος  Αρτέμιδος Σπάτων (ΝΟΑΣ) και ο Αθλητικός Οργανισμός Δήμου Σπάτων Αρτέμιδος.  Στους αγώνες συμμετείχαν 60 αθλητές και 14 αθλήτριες  από 18 Ναυτικούς Ομίλους Ελλάδας και από την έκβασή τους προέκυψε η Εθνική Ομάδα ILCA 6 U19. Κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες και με πολύ ισχυρούς ανέμους οι έμπειροι αθλητές ολοκλήρωσαν 8 ιστιοδρομίες και οι έμπειρες αθλήτριες 7 ιστιοδρομίες.

Όλες οι ιστιοδρομίες και η απονομή μεταδίδονταν σε Live Streaming από το κανάλι της ΕΙΟ στο YouTube.

Τις απονομές έκαναν: η Πρόεδρος της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας  κ. Ανδρονίκη Αναστασίου, ο Πρόεδρος του Αθλητικού Οργανισμού Δήμου Σπάτων Αρτέμιδος κ. Γιώργος Πάσχος, η Πρόεδρος του ΝΟΑΣ κ. Μαίρη Κώνστα, ο Αντιπρόεδρος του ΝΟΑΣ κ. Χρήστος Τζιμπιμπάκης  και ο Αντιδήμαρχος Σπάτων Αρτέμιδος κ. Αντώνης Νομικός.

Οι νικητές του Πρωταθλήματος είναι:

Κατηγορία Ανδρών

1η Θέση: Κυρπόγλου Παντελής (Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης)

2η Θέση: Κυφίδης Αθανάσιος (Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης)

3η Θέση: Ιωαννίδης Αλέξανδρος (Ναυτικός Όμιλος Ειρήνης και Φιλίας)

Κατηγορία Νέων Ανδρών U21

1η Θέση: Κυφίδης Αθανάσιος (Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης)

2η Θέση: Ιωαννίδης Αλέξανδρος (Ναυτικός Όμιλος Ειρήνης και Φιλίας)

3η Θέση: Προβελέγγιος Σπυρίδων (Ναυτικός Όμιλος Παλαιού Φαλήρου)

Κατηγορία Εφήβων U19

1η Θέση: Κυφίδης Αθανάσιος (Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης)

2η Θέση: Ιωαννίδης Αλέξανδρος (Ναυτικός Όμιλος Ειρήνης και Φιλίας)

3η Θέση: Καλπογιαννάκης Διονύσιος (Ναυτικός Όμιλος Καλαμακίου)

Κατηγορία Παίδων U17

1η Θέση: Ιωαννίδης Αλέξανδρος (Ναυτικός Όμιλος Ειρήνης και Φιλίας)

2η Θέση: Καλπογιαννάκης Διονύσιος (Ναυτικός Όμιλος Καλαμακίου)

3η Θέση: Πετριανός Αδαμάντιος (Ναυτικός Όμιλος Μάτι Αττικής)

Κατηγορία Νεανίδων U19

1η Θέση: Πορτόλου Βαρβάρα (Ναυτικός Όμιλος Κατοίκων Βουλιαγμένης)

2η Θέση: Καραγεώργου Ευαγγελία (Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης)

3η Θέση : Κουραβέλου Αργυρώ (Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης)

Ιδιαίτερη μνεία έγινε από τους διοργανωτές στους χορηγούς του Πρωταθλήματος.

Το βίντεο της τελετής λήξης μπορείτε να το βρείτε στο παρακάτω link: https://www.youtube.com/watch?v=S6B3fi-e5Oo

Κατηγορία Νέα των Ομίλων

Την Τετάρτη 27 Απριλίου 2022 ξεκίνησε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ILCA 6 2022 στον  Ναυταθλητικό Όμιλο Αρτέμιδος Σπάτων (ΝΟΑΣ) υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας και του Αθλητικού Οργανισμού Δήμου Σπάτων Αρτέμιδος. Το Πρωτάθλημα ολοκληρώνεται την Κυριακή 1 Μαΐου 2022.

74 αθλητές και  αθλήτριες από 18 ομίλους γέμισαν με τα σκάφη τους τη θάλασσα της Αρτέμιδoς και κατάφεραν την πρώτη ημέρα των αγώνων να ολοκληρώσουν 4 ιστιοδρομίες.

Όλες οι ιστιοδρομίες θα μεταδοθούν σε Live Streaming από το κανάλι της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας στο You Tube https://www.youtube.com/watch?v=3MQ_oyWFSL4 , έτσι ώστε να μπορούν να τους απολαύσουν οι δικοί τους άνθρωποι και γενικά οι φίλοι της ιστιοπλοΐας.

Η Ομοσπονδία, άλλωστε, έχει καθιερώσει τη ζωντανή μετάδοση όλων των σημαντικών αγώνων και αυτή η πρωτοποριακή προσπάθεια για τα δεδομένα του αθλήματος έχει αγκαλιαστεί από την κοινή γνώμη.

Κατηγορία Νέα των Ομίλων
25-26/07/2020, Ν.Ο. Αρτέμιδας Σπάτων.
Δείτε τα επισυναπτόμενα αποτελέσματα  συνολικά:
Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα
Ξεκινάνε την Παρασκευή 24/7 στον Ιστιοπλοϊκό Όμιλο Χαλκίδας το Περιφερειακό Πρωτάθλημα Κεντρικής Ελλάδος
και το Σάββατο 25/7 στον Ναυταθλητικό Όμιλο Αρτέμιδος Σπάτων η 2η Φάση Περιφερειακού Πρωταθλήματος Ευβοϊκού.


Δείτε τα Αποτελέσματα της Α΄Φάσης και την τελική Προκήρυξη. 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ LASER 4.7
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ OPTIMIST 
ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 
ΟΔΗΓΙΕΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ

Επισυνάπτονται οι Οδηγίες Διεξαγωγής Αγώνα με βάση το Αγωνιστικό Υγειονομικό Πρωτόκολλο, η Ιατρική Βεβαίωση και η Υπεύθυνη Δήλωση Γονέα.
Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα
Μετά την αναβολή των Περιφερειακών Πρωταθλημάτων λόγω COVID-19, νέες ημερομηνίες για την διεξαγωγή τους. Οι αγώνες θα διεξαχθούν με βάση το Υγειονομικό Αγωνιστικό Πρωτόκολλο της Ε.Ι.Ο. που έχει εγκριθεί από την Επιστημονική Υγειονομική Επιτροπή της ΓΓΑ. 


  • 18-19/7 2η Φάση Περιφερειακό Πρωτάθλημα Αθηνών, ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ ΑΛΙΕΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΤΖΙΤΖΙΦΙΩΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Laser 4.7) 
  • 24-26/7 Περιφερειακό Πρωτάθλημα Κεντρικής Ελλάδος, ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Optimist, Laser 4.7)  
  • 25-26/7 2η Φάση Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ευβοϊκού, ΝΑΥΤΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΡΤΕΜΙΔΟΣ ΣΠΑΤΩΝ (Optimist, Laser 4.7)
Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα
7-8 Μαρτίου 2020, Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης. - Optimist Β Φάση

7-8 Μαρτίου, Ναυταθλητικός Όμιλος Αρτέμιδος Σπάτων
Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα

Σας ενημερώνουμε ότι η Α΄ φάση του Περιφερειακού Πρωταθλήματος Ευβοϊκού OPTIMIST- LASER 4,7, που επρόκειτο να διεξαχθεί   7-8/3/2020 από τον Ναυτικό Όμιλο Άγιοι Απόστολοι,  λόγω τεχνικών προβλημάτων του ομίλου, θα διεξαχθεί τελικά στον Ναυταθλητικό Όμιλο Αρτέμιδος Σπάτων (Ν.Ο.Α.Σ.) στις ίδιες ημερομηνίες με την βοήθεια του ΑΛΚΥΩΝ  Ναυτικού Ομίλου  Ραφήνας.

Αυτή η λύση βοηθά όλους τους συμμετέχοντες ομίλους του Ευβοϊκού, ώστε  να παραμείνουν τα σκάφη τους στον  Ναυταθλητικό Όμιλο Αρτέμιδος Σπάτων (Ν.Ο.Α.Σ. )  μέχρι την διεξαγωγή και της  Β΄ φάσης  του Περιφερειακού Πρωταθλήματος  στις    22-23/3/2020.

Η προκήρυξη και οι οδηγίες πλου παραμένουν ίδιες. 

Γραφείο Αθλητισμού

Αριστείδης Αδαμόπουλος

Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα
Σελίδα 1 από 2