Loading...
Ξεκινά το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα IQFOIL στο Torbole της Ιταλίας από 16 έως και 22 Μαΐου 2022.
Την Ελληνική αποστολή απαρτίζουν οι:
Κοκκαλάνης Βύρων
Τσορτανίδης Λεωνίδας
Καλπογιαννάκης Αλέξανδρος
Ποντίφηξ Δανάη
Δίβαρη Αικατερίνη
Χερουβίμ Μαρίνα

Περισσότερες πληροφορίες για τον αγώνα μπορείτε να βρείτε εδώ.
Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα

 Με τρία ελληνικά μετάλλια ολοκληρώθηκε στο Κάλιαρι το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας TECHNO 293 και 293 PLUS.

 Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Πέτρος Κονταρίνης του Αθηναϊκού Ναυτικού Ομίλου στα Youth boys, ενώ ο Γρηγόρης Σταθόπουλος του ίδιου ομίλου στους άνδρες και η Αιμιλία Κωστή του Ν.Α.Ο. Κέκρωψ στις γυναίκες στέφθηκαν χάλκινοι πρωταθλητές Ευρώπης.

 Εντυπωσιακός ο απολογισμός για την ελληνική αποστολή. Μια τεράστια επιτυχία που αποδεικνύει για μία ακόμη φορά την πολύ σοβαρή και οργανωμένη δουλειά που γίνεται από την Ομοσπονδία και τους ομίλους στις  κατηγορίες της ανάπτυξης. Η ελληνική ιστιοπλοΐα διαθέτει αυθεντικά ταλέντα και το μέλλον τους ανήκει.

 Τα τελικά αποτελέσματα ανά κατηγορία είναι:

 Τ293 YOUTH BOYS (62 σκάφη, 9 ιστιοδρομίες)

1. Π. Κονταρίνης 9β. 
14. Α. Παναγόπουλος 108β.
15  Σ. Καλπογιαννάκης 118β.
34  Α. Βασμανώλης 264β.

 Τ293  PLUS  ΑΝΔΡΩΝ (40 σκάφη, 8 ιστιοδρομίες)

 3 Γ. Σταθόπουλος 21β. (3, 2, 5, OCS, 1, 2, 6, 2)
6. Φ. Ζαναράς 54β. (5ος στο ευρωπαϊκό)
10 Α. Κοκκινάκης 80β.
17 Α. Κιούσης – Βούλγαρης 110β.
25 Ι. Κανδηλώρος 144β.

 T293 PLUS ΓΥΝΑΙΚΩΝ (14 σκάφη, 8 κούρσες)

 3 Α. Κωστή 27β. 

 T293 YOUTH GIRLS ( 38 σκάφη, 10 κούρσες)

11 Μ Καρβουνιάρη 105β.
12 Σ. Αρβανίτη 108β
17 Ν. Αναγνώστου 160β.
33 Ε. Νικολαΐδη 305β.

T293 JUNIOR BOYS (47 σκάφη, 9 κούρσες)

18 Φ. Μανάκογλου 160β
25 Γ. Αποστολίδης 183,5β.
26 Π. Ιωάννου 230β.
41 Α. Κυριαζάκος 326β.

T293 JUNIOR GIRLS (31 σκάφη, 9 ιστιοδρομίες)

 17 Ε.Σ. Καργοπούλου 140β.

 21 Δ. Αναγνώστου 154β.

29  Α. Παναγοπούλου 220β.

T293 U13 ( 37 σκάφη, 7 κούρσες)
 
15 Σ. Μοναστηριώτης 73β.

Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποιούν οι Ελληνες ιστιοπλόοι στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας TECHNO 293 και 293 PLUS που βρίσκεται σε εξέλιξη στο Κάλιαρι και ολοκληρώνεται το Μ. Σάββατο. Στα Youth boys ο Πέτρος Κονταρίνης του Αθηναϊκού Ναυτικού Ομίλου είναι πρώτος, στους άνδρες ο Γρηγόρης Σταθόπουλος του ίδιου ομίλου είναι 3ος και στις γυναίκες η Αιμιλία Κωστή του Ν.Α.Ο. Κέκρωψ είναι 4η.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα:

 

Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα
Σάββατο, 23 Οκτωβρίου 2021 10:23

2021 IQFoil European Championships

22-30/10/2021,  CLub La PElle- MARSEILLES, FRANCE.

Οι Ελληνικές Συμμετοχές.

 Αλέξανδρος Καλπογιαννάκης, Δανάη Ποντίφηξ  ( Ν.Ο. Βουλιαγμένης), Λεωνίδας Τσορτανίδης (Ν.Ο. Ανδρου), Σκαρλάτου (Ν.Ο. Κατοίκων Βουλιαγμένης) και Δανάη Ποντίφηξ (Ν.Ο Βουλιαγμένης).

Περισσότερα:




Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα

Αποτελέσματα

Οι Ελληνικές συμμετοχές:


     Κατηγορία ILCA 7: Δημήτρης Αναστασιάδης (Ν.Ο.Θεσσαλονίκης)
                                Χρήστος Μπομποτάς (Ν.Ο. Θεσσαλονίκης)
                                Αντώνης Μπουγιούρης (Ν.Ο. Παλαιού Φαλήρου) 
                                Αριστοτέλης Χατζησταματίου (Ν.Ο.Βόλου και Αργοναύτες)
                                Αναστάσιος Παναγιωτίδης (Ν.Ο.Θεσσαλονίκης)
                                Δημήτρης Παπαδημητρίου (Ν.Ο. Βουλιαγμένης)
                                Ιάσων Κεφαλλωνίτης (Ν.Ο. Καλαμακίου)
                                
    Κατηγορία ILCA 6: Βασιλεία Καραχάλιου (Ι.Ο.Πειραιώς)
                               Μαρία Βλάχου (Ν.Ο.Αμφιθέας)

    Κατηγορία ILCA 6 Ανδρών: Βασίλης Μπούμπης (Σ.Ε.Α.Ν.Α.Τ.Κ.)
                                           Κωνσταντίνος Μαγγίνας (Σ.Ε.Α.Ν.Α.Τ.Κ.)
                                           Αθανάσιος Τουρής (Ν.Ο. Αμφιθέας)

Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα
2021 Techno 293 European Champioships, 21-28/08/2021- Tallinn.

Τα αποτελέσματα:

Μέσα σε εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες η Εθνική μας Ομάδα κέρδισε μετάλλια και διακρίσεις:

Πέτρος Κονταρίνης (Α.Ο.Θ.Α.)
:Αργυρό μετάλλιο Youth Boys U17
Μαρίνα Χερουβείμ (Ν.Α.Ο. Βάρκιζας-Βάρης ): Χάλκινο μετάλλιο PLUS Women U19
Μελέτης Καλπογιαννάκης (Α.Ο.Θ.Α.) :4ος T293 Plus Men U19
Αιμιλία Κωστή (ΚΕΚΡΟΨ): 4η στην κατηγορία T293 PLUS Women U19
Γρηγόρης Σταθόπουλος (Α.Ο.Θ.Α.): 6ος στην κατηγορία T293 PLUS Μen U19
Στράτος Κονταξάκης (ΚΕΚΡΟΨ): 1ος στην κατηγορία Open PLUS

Πολλά συγχαρητήρια στους Ομίλους και τους προπονητές τους .


Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα

Το site του αγώνα:

Οι Ελληνικές Συμμετοχές:

Μαρία ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΡΗ –ΚΕΚΡΟΨ ΝΑΟ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ -TECHNO293 YOUTH (U17)

Αιμιλία ΚΩΣΤΗ –ΚΕΚΡΟΨ ΝΑΟ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ - TECHNO293 PLUS (U19)

Ευστράτιος ΚΟΝΤΑΞΑΚΗΣ–ΚΕΚΡΟΨ ΝΑΟ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ-TECHNO293 PLUS OPEN

Φινέας ΖΑΝΝΑΡΑΣ  - Ν.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ  - TECHNO293 PLUS (U19)

Ειρήνη -Στέλλα ΚΑΡΓΟΠΟΥΛΟΥ - Ν.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ  - TECHNO293 (U13)

Στυλιανή ΑΡΒΑΝΙΤΗ - Ν.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ  - TECHNO293 YOUTH (U17)

Νεφέλη Αναγνώστου - Ν.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ  - TECHNO293 JUNIOR (U15)

Μελέτιος ΚΑΛΠΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ  - Α.Ο. ΘΑΛΑΣΣΙΩΝ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ  - TECHNO293 PLUS (U19)

Γρηγόριος ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ - Α.Ο. ΘΑΛΑΣΣΙΩΝ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ  -  TECHNO293 PLUS (U19)

Σωτήριος ΚΑΛΠΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ - Ν.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ - TECHNO293 JUNIOR (U15)

Αλέξανδρος ΒΑΣΜΑΝΩΛΗΣ   - Ν.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ  - TECHNO293 JUNIOR (U15)

Μαρίνα ΧΕΡΟΥΒΕΙΜ - ΝΑΟ ΒΑΡΗΣ ΒΑΡΚΙΖΑΣ  - TECHNO293 PLUS (U19)

Πέτρος ΚΟΝΤΑΡΙΝΗΣ –Α.Ο. ΘΑΛΑΣΣΙΩΝ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ  - TECHNO293 YOUTH (U17)

 

Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα
Τρίτη, 13 Ιουλίου 2021 16:37

«2021 Tornado Open, Mixed & Youth European Championships»

20 - 25 Ιουλίου 2021

Forggensee, Γερμανία

Αθλητές που συμμετέχουν: 

ΑΪΔΙΝΙΔΗΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ   - Ν.Ο. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ    

ΜΑΥΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ    - Ν.Ο. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

          

Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα
Πέμπτη, 17 Ιουνίου 2021 15:56

Spain - 2021 Optimist European Championship

ΙΣΠΑΝΙΑ, BAHIA DE CADIZ 20-27 IOYNIOY 2021 


Η Εθνική Ομάδα OPTIMIST που συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 

ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ    ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ    ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΜΦΙΘΕΑΣ
ΦΡΑΓΚΙΣΚΗ  ΚΟΣΜΑ  ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΥΦΙΔΗΣ  ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΟΡΤΟΣΑΛΤΕ    ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ  

ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ   ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 
ΑΘΗΝΑ ΣΟΥΛΙΩΤΗ  ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ

Προπονητές: ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΣΙΜΠΟΥΚΕΛΗΣ
                   CLARKE-LENS LEO THOMAS 


ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ : https://2021europeans.optiworld.org/en/default/races/race 

Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα
Σελίδα 1 από 2