Loading...
Παρασκευή, 19 Αυγούστου 2022 21:06

Πηγαίνοντας προς το βάθρο στην Vilamoura

Τα αποτελέσματα:

Μετά την άπνοια της 4ης ημέρας , το πρωτάθλημα συνεχίστηκε σήμερα με 3 ιστιοδρομίες και με πολύ καλές εμφανίσεις για τους  περισσότερους Ελληνες αθλητές και αθλήτριες που συμμετέχουν στους  χρυσούς στόλους του Παγκοσμίου πρωταθλήματος ILCA4.

Στην 2η πλέον θέση της γενικής κατάταξης βρίσκεται ο Διονύσης Καλπογιαννάκης (Ν.Ο. Καλαμακίου) με 38 β. ,ισοβαθμώντας με τον 1ο Ιταλό Nicoló CASSITTA. Στην 6η θέση ανέβηκε ο Στέφανος Τσάκος  (ΝΟΠΦ),  στην 7η θέση ο Αλέξανδρος Κυφίδης  (Ν.Ο. Βουλιαγμένης) και στην 9η θέση ο Παναγιώτης Σπανός (ΝΟΠΦ). 3 ακόμη Ελληνες αθλητές βρίσκονται στην πρώτη 20άδα, ο Μάριος Σταθάς (ΝΟΠΦ) στην 12η,  ο Ευάγγελος Κουκούδης (ΝΑΟ Βούλας) στην 15η θέση και ο Αλέξανδρος Ελευθεριάδης στην 17η θέση.
Στην κατηγορία αγοριών U16 ο Αλέξανδρος Κυφίδης ανέβηκε στην 3η θέση, ο Αδαμάντιος Πετριανός  (ΝΑΟΜΑ) βρίσκεται στην 12η,ο Νικόλαος Νεκτάριος Προκοπίου (ΝΟΠΦ) στην 14η θέση και ο Ιωάννης Κατσούλης (ΙΟΠ) στην 18η .

Στα κορίτσια η Ερμιόνη Γκίκα (Ν.Ο. Καλαμακίου)εκτοξεύτηκε στην 4η θέση, η Αργυρώ Κουράβελου  του Ν.Ο. Βουλιαγμένης βρίσκεται στην 7η της γενικής κατάταξης, η Χριστίνα Μαρία Μένη (ΝΑΟ Βούλας) στην 14η θέση και η Αμαλία Παπανικήτα ( ΝΟΕΦ) στην 19η θέση .
Στην κατηγορία U16 η Ερμιόνη Γκίκα (Ν.Ο. Καλαμακίου) ανέβηκε μία θέση και βρίσκεται στην 2η, η Αμαλία Παπανικήτα ( ΝΟΕΦ) στην 6η και η Τατιάνα Μπουγατιώτη (ΝΑΟΜΑ) 10η. Ακολουθεί η Γεωργία Κατσούλη (ΝΟΠΦ) στην 15η 
 
 
.
 
 
 
Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα
Αποτελέσματα:
Με εντυπωσιακές εμφανίσεις την 3η ημέρα των αγώνων οι περισσότεροι Ελληνες αθλητές και αθλήτριες εξασφάλισαν την συμμετοχή τους στον χρυσό στόλο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος ILCA4.

Στην 3η θέση της γενικής κατάταξης ι βρίσκεται πλέον ο Διονύσης Καλπογιαννάκης (Ν.Ο. Καλαμακίου), στην 8η θέση ο Παναγιώτης Σπανός (ΝΟΠΦ), στην 9η θέση ο Αλέξανδρος Ελευθεριάδης (ΝΟΠΦ) και στην 10η θέση ο Στέφανος Τσάκος  (ΝΟΠΦ). 3 ακόμη Ελληνες αθλητές βρίσκονται στην πρώτη 20άδα, ο Ευάγγελος Κουκούδης (ΝΑΟ Βούλας) στην 11η θέση, ο Μάριος Σταθάς (ΝΟΠΦ) στην 13η και και ο Αλέξανδρος Κυφίδης  (Ν.Ο. Βουλιαγμένης) στην 15η  θέση.

Στην κατηγορία αγοριών U16 ο Αλέξανδρος Κυφίδης βρίσκεται στην 5η θέση, ο Αδαμάντιος Πετριανός  (ΝΑΟΜΑ) στην 12η, ο Ιωάννης Κατσούλης (ΙΟΠ) στην 16η και ο Νικόλαος Νεκτάριος Προκοπίου (ΝΟΠΦ) στην 19η θέση.
Στα κορίτσια η Αργυρώ Κουράβελου  του Ν.Ο. Βουλιαγμένης βρίσκεται στην 7η της γενικής κατάταξης , η Ερμιόνη Γκίκα (Ν.Ο. Καλαμακίου) στην 11η και η Χριστίνα Μαρία Μένη (ΝΑΟ Βούλας) στην 16η θέση . Στην κατηγορία U16 η Ερμιόνη Γκίκα (Ν.Ο. Καλαμακίου) βρίσκεται στην 3η, η Αμαλία Παπανικήτα ( ΝΟΕΦ) στην 5η, η Γεωργία Κατσούλη (ΝΟΠΦ) 9η και η Τατιάνα Μπουγατιώτη (ΝΑΟΜΑ) 11η.
Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα

Αποτελέσματα:

Με συμμετοχή 426 σκαφών και μετά 4 ιστιοδρομίες σε κάθε στόλο ολοκληρώθηκε η 2η ημέρα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων 2022 ILCA 4. Ο Παναγιώτης Σπανός (ΝΟΠΦ) εξακολουθεί σταθερά να βρίσκεται στην τρίτη θέση της γενικής κατάταξης ισοβαθμώντας με τον 2ο αθλητή από την Ιταλία Salvatore FALCHI. Στην 4η θέση σκαρφάλωσε ο Διονύσης Καλπογιαννάκης (Ν.Ο. Καλαμακίου) και στην 5η θέση πλέον θέση ο Αλέξανδρος Ελευθεριάδης (ΝΟΠΦ). Δύο ακόμη Ελληνες αθλητές πλασαρίστηκαν στην πρώτη 10άδα ,ο Ευάγγελος Κουκούδης (ΝΑΟ Βούλας) και ο Στέφανος Τσάκος  (ΝΟΠΦ) 9ος. Μέσα στην πρώτη εικοσάδα βρίσκονται ακόμη στην 11η ο Μάριος Σταθάς (ΝΟΠΦ) και ο Γιώργος Ζυγούρης (ΝΑΟΜΑ) στην 15η  θέση.
Στην κατηγορία αγοριών U16 ο Αλέξανδρος Κυφίδης βρίσκεται στην 7η θέση ,ο Αδαμάντιος Πετριανός στην 11η και ο Νικόλαος Νεκτάριος Προκοπίου (ΝΟΠΦ) στην 19η θέση.

Στα κορίτσια η Ευαγγελία Καραγεώργου και η Αργυρώ Κουράβελου  του Ν.Ο. Βουλιαγμένης βρίσκονται στην 9η και 10 θέση της γενικής κατάταξης . Στην κατηγορία U16 η Αμαλία Παπανικήτα του ΝΟΕΦ βρίσκεται στην 3η, η Ερμιόνη Γκίκα (Ν.Ο. Καλαμακίου) στην 7η θέση ,η Γεωργία Κατσούλη (ΝΟΠΦ) 11η και η Τατιάνα Μπουγατιώτη (ΝΑΟΜΑ) 19η.

Για αύριο είναι προγραμματισμένες 2 ιστιοδρομίες, με πρώτο προειδοποιητικό σήμα στις 14:00 και 14:30.

Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα
Τα αποτελέσματα:

Με συμμετοχή 426 σκαφών και 2 ιστιοδρομίες σε κάθε στόλο ολοκληρώθηκε η 1η ημέρα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων 2022 ILCA 4. Ο Παναγιώτης Σπανός (ΝΟΠΦ) πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση από την Ελληνική ομάδα και με μία 1η και μία 2η θέση βρίσκεται στην τρίτη θέση της γενικής κατάταξης ισοβαθμώντας με τον 2ο αθλητή από το Ισραήλ. Στην πρώτη δεκάδα της κατηγορίας των αγοριών βρίσκονται ακόμη στην 6η θέση ο Διονύσης Καλπογιαννάκης (Ν.Ο. Καλαμακίου) και στην 8η θέση ο Αλέξανδρος Ελευθεριάδης (ΝΟΠΦ). Μέσα στην πρώτη εικοσάδα βρίσκονται ακόμη στην 12η θέση ο Γιώργος Ζυγούρης (ΝΑΟΜΑ) και στην 13η ο Μάριος Σταθάς (ΝΟΠΦ).

Στα κορίτσια η Αργυρώ Κουράβελου και η Ευαγγελία Καραγεώργου του Ν.Ο. Βουλιαγμένης βρίσκονται στην 9η και 10 θέση της γενικής κατάταξης , ενώ η Θεοδώρα Δαφερέρα (Ν.Ο. Πάρου) στην 15η θέση.

Για σήμερα είναι προγραμματισμένες 2 ιστιοδρομίες, με πρώτο προειδοποιητικό σήμα στις 14:00.

Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα
ΟΙ ΙΑΚΩΒΙΝΑ ΚΕΡΚΕΖΟΥ-ΔΑΝΑΗ ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΤΟ ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 420 ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ U-17 ΤΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ!
Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΑ 420

Νέος θρίαμβος για την ελληνική ιστιοπλοΐα. Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα 420 που ολοκληρώθηκε στη λίμνη Μπάλατον της Ουγγαρίας οι Ιακωβίνα Κερκέζου-Δανάη Γιαννούλη πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση και κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία U-17 κοριτσιών
Έγιναν οκτώ ιστιοδρομίες και οι αθλήτριες του Ν.Ο. Καλαμακίου και Ι.Ο. Πειραιώς αντίστοιχα τερμάτισαν 5,4, 37, 4, 4, μαύρη σημαία, 5,5 αντίστοιχα. Έτσι με 64 βαθμούς ποινής ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου και αν δεν είχαν τη μαύρη σημαία στην έκτη κούρσα θα μπορούσαν να χτυπήσουν τουλάχιστον το ασημένιο μετάλλιο. Συνολικά αγωνίστηκαν 72 σκάφη, από τα οποία τα 27 ήταν κοριτσιών. 
Στην ίδια κατηγορία καταπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε το πλήρωμα 420 του Ν.Ο.Π.Φ. ,η 16χρονη Μαρία Ιωάννα Σαρικαβάζη και η μόλις γεννημένη το 2009 13χρονη Λυδία Ράπτη ,οι οποίες τερμάτισαν στην 5η θέση!

Πολύ καλά πήγαν στις γυναίκες οι Δήμητρα Βαρθολομαίου-Μεταξία Γώγου, οι οποίες τερμάτισαν τέταρτες σε σύνολο 61 σκαφών. Οι αθλήτριες του Ν.Ο.Π.Φ ισοβάθμισαν με τις τρίτες Γερμανίδες Μ.Π. Σίνγκερ που κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο.
Την ίδια θέση κατέλαβαν στην κατηγορία ανδρών-μικτό οι Λάμπης Ευλάμπιος Γιαννούλης-Ελένη Γιαννούλη σε σύνολο 111 σκαφών. Οι ιστιοπλόοι του Ι.Ο. Πειραιώς συγκέντρωσαν 62 βαθμούς όσους και οι τρίτοι Ισπανοί Ι.Κ. Γουόκερ-Μ.Φ. Ντίκεν.

Μέσα στην 1η δεκάδα του Παγκοσμίου τερμάτισαν επίσης 

Κατηγορία U17 - εφήβων/νεανίδων  (72 σκάφη)

Σπυρίδων Θεόδωρος Λώλης - Απόστολος Τζουβάρας (ΝΟΤΚ)-8οι στην γενική κατάταξη
Παναγιώτης Σωτηρίου - Συμεών Μιχαλόπουλος (ΙΟΠ) - 9οι στην γενική κατάταξη

Κατηγορία Ανδρών/Μικτού (111 σκάφη)
Δημήτρης Σουρλατζής- Νικόλαος Σουρλατζής (ΙΟΠ)-10οι

Μετά από τα αποτελέσματα αυτά στην Ουγγαρία, η Ελλάδα αναδεικνύεται 2η δύναμη στον κόσμο στην κατηγορία 420. Θυμίζουμε ότι στα  optimistη χώρα μας είναι 3η δύναμη στον κόσμο. Πραγματικά, πολύ μεγάλες ημέρες για την ελληνική ιστιοπλοΐα. 
Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα

Link αγώνα 

Αύριο Σάββατο 13.08 ξεκινάει το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων στη Vilamoura της Πορτογαλίας με τους αθλητές του ILCA 4 που απαρτίζουν την Ελληνική αποστολή να είναι:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ΜΕΝΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΜΑΡΙΑ (ΝΑΟ ΒΟΥΛΑΣ)

ΠΑΠΑΝΙΚΗΤΑ ΑΜΑΛΙΑ (ΝΟΕΦ)

ΗΛΙΟΠΟΥΛΥ ΕΛΙΣΑΒΕΤ (ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ)

ΓΚΙΚΑ ΕΡΜΙΟΝΗ  (ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ)

ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ)

ΚΟΥΡΑΒΕΛΟΥ ΑΡΓΥΡΩ (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ)

ΚΑΡΑΟΥΛΑΝΗ ΣΟΦΙΑ (ΝΟ ΑΝΔΡΟΥ)           

ΔΑΦΕΡΕΡΑ ΘΕΟΔΩΡΑ (ΝΟ ΠΑΡΟΥ)

ΜΠΟΥΓΙΑΤΙΩΤΗ ΤΑΤΙΑΝΗ (ΝΑΟΜΑ)

ΚΑΤΣΟΥΛΗ ΓΕΩΡΓΙΑ (ΝΟΠΦ)

ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ ΜΙΚΑΕΛΑ (ΝΑΟΜΑ)


ΑΓΟΡΙΑ

ΚΟΥΚΟΥΔΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ (ΝΑΟ ΒΟΥΛΑΣ)

ΠΕΤΡΙΑΝΟΣ ΑΔΑΜΑΝΤΙΟΣ (ΝΑΟΜΑ)      

ΖΥΓΟΥΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΝΑΟΜΑ)

ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ (ΝΟΠΦ)

ΤΣΑΚΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ(ΝΟΠΦ)       

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (ΝΟΠΦ)

ΣΤΑΘΑΣ ΜΑΡΙΟΣ (ΝΟΠΦ)

ΣΠΑΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (ΝΟΠΦ)

ΚΑΛΠΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ (ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ)           

ΓΚΙΚΑΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ (ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ)

ΣΤΥΛΙΔΗΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ-ΚΩΝ/ΝΟΣ (ΝΟΕ)

ΚΑΤΣΟΥΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΙΟΠ)

ΚΥΦΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ)

ΚΥΠΡΑΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΝΟ ΠΑΡΟΥ)

ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (ΙΟΠ)

ΠΟΛΥΜΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (ΙΟΠ)

ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΕΤΡΟΣ

ΤΖΑΤΖΙΜΑΚΗΣ ΣΤΡΑΤΗΣ (ΝΟΕΦ)

ΖΕΪΜΠΑΡΙ ΣΩΚΡΑΤΗΣ (ΟΣΦΠ)


ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

ΣΤΥΛΙΔΗΣ ΟΡΕΣΤΗΣ

ΦΛΩΡΙΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

ΚΑΤΣΙΟΣ ΑΛΕΞΙΟΣ

ΒΟΚΟΥΡΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ

ΧΡΥΣΟΣ ΝΙΚΟΣ

ΚΕΦΑΛΛΩΝΙΤΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

ΑΛΥΓΙΖΑΚΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ

ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ


Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα
Αποτελέσματα:
Μετά 4 ιστιοδρομίες στη λίμνη Balaton (Ουγγαρία) τα αποτελέσματα μέχρι στιγμής έχουν ως εξής:

Κατηγορία U17 - εφήβων/νεανίδων
Ιακωβίνα Κερκέζου - Δανάη Γιαννούλη (ΝΟΚ-ΙΟΠ) - 7ες στην γενική κατάταξη και 2ες στις νεανίδες
Παναγιώτης Σωτηρίου - Συμεών Μιχαλόπουλος (ΙΟΠ) - 5οι στην γενική κατάταξη

Κατηγορία Γυναικών
Δήμητρα Βαρθολομαίου - Μεταξία Γώγου (ΝΟΠΦ) - 3ες με 17 β. και με απόσταση μόλις 3 β. από το 2ο πλήρωμα από την Γαλλία

Κατηγορία Ανδρών/Μικτού
Δημήτρης Σουρλατζής- Νικόλαος Σουρλατζής (ΙΟΠ) - 6οι
Λάμπης Ευλάμπιος Γιαννούλης - Ελένη Γιαννούλη (ΙΟΠ) - 8οι
Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα
Αποτελέσματα:

Μόνο 2 ιστιοδρομίες έχουν διεξαχθεί στο Balaton (Ουγγαρία) τις 2 πρώτες ημέρες του Παγκοσμίου, αφού χθες ,9 Αυγούστου, επικρατούσε σχεδόν άπνοια στην λίμνη.
Τα αποτελέσματα μέχρι στιγμής έχουν ως εξής:

Κατηγορία U17 - εφήβων/νεανίδων
Ιακωβίνα Κερκέζου - Δανάη Γιαννούλη (ΝΟΚ-ΙΟΠ) - 5ες στην γενική κατάταξη και 1ες στις νεανίδες
Αθανάσιος Λαχανής - Γεώργιος Ηρακλής Μιχαλόπουλος (ΙΟΠ) - 3οι στην γενική κατάταξη
Παναγιώτης Σωτηρίου - Συμεών Μιχαλόπουλος (ΙΟΠ) - 4οι στην γενική κατάταξη
Νικήτας Μελισσαράτος - Φίλιππος Κουλουρής (ΝΟΤΚ) - 6οι στην γενική κατάταξη

Κατηγορία Γυναικών
Δήμητρα Βαρθολομαίου - Μεταξία Γώγου (ΝΟΠΦ) - 6ες 

Κατηγορία Ανδρών/Μικτού
Λάμπης Ευλάμπιος Γιαννούλης - Ελένη Γιαννούλη (ΙΟΠ) - 4οι
Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα
Ιωαννίδης Αλέξανδρος - 4ος στα under 17 και 33 στη γενική (156 συμμετοχές)
Βέκκος Παναγιώτης - 51ος στ γενική (χρυσός στόλος)

Ο Πρόεδρος, το ΔΣ, τα μέλη και οι φίλοι του ΝΟΕΦ, συγχαίρουν θερμότατα τους αθλητές του Ομίλου και τον Προπονητή κο Στυλίδη, για την τεράστια προσπάθειά τους, την επιμονή και την εξαιρετική εμφάνισή τους!!!
Κατηγορία Νέα των Ομίλων
Link αγώνα

Ξ
εκινάει αύριο το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα για την κατηγορία 420 στη λίμνη Balaton της Ουγγαρίας. Οι αθλήτριες και οι αθλητές που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα είναι:

Κατηγορία U17 - εφήβων/νεανίδων -
Ιακωβίνα Κερκέζου - Δανάη Γιαννούλη (ΝΟΚ-ΙΟΠ)
Σπυρίδων Θεόδωρος Λώλης - Απόστολος Τζουβάρας (ΝΟΤΚ)
Αθανάσιος Λαχανης - Γεώργιος Ηρακλής Μιχαλόπουλος (ΙΟΠ)
Ευφροσύνη Κανδαράκη Λέκα - Φεβρωνία Μπουζάνα (ΝΟΤΚ)
Μαρία Άννα Σαρικαβάζη - Λυδία Ράπτη (ΝΟΠΦ)
Παναγιώτης Σωτηρίου - Συμεών Μιχαλόπουλος (ΙΟΠ)
Νικλητας Μελισσαράτος - Φίλιππος Κουλουρής (ΝΟΤΚ)

Κατηγορία Γυναικών
Δήμητρα Βαρθολομαίου - Μεταξία Γώγου (ΝΟΠΦ)
Μελίσσα Δεληβού - Μαρία Βογιατζοπούλου (ΟΦΘ-ΝΟΘ)
Βασιλεία Μπαλτζή - Μαρία Τσαμοπούλου (ΝΟΠΦ-ΙΟΠ)

Κατηγορία Ανδρών/Μικτού
Δημήτρης Μπήτρος - Κλειώ Σουλιώτη (ΙΟΠ)
Λάμπης Ευλάμπιος Γιαννούλης - Ελένη Γιαννούλη (ΙΟΠ)
Αλέξανδρος Πιπεράκης - Ευάγγελος Μπουζάνας (ΝΟΠΦ)
Δημήτρης Σουρλατζής - Νικόλας Σουρλατζής (ΙΟΠ)

Προπονητές
Παπαδόπουλος Ανδρέας
Παχούμας Θανάσης
Πόλιτο Δημήτρης
Ψωμιάδης Δημήτρης
Κατηγορία Αγωνιστικά Νέα
Σελίδα 1 από 3