Loading...

H Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή επέλεξε τον αθλητή της Ιστιοπλοΐας Αλέξανδρο Ελευθεριάδη ως υποψήφιο για το βραβείο PIOTR NUROWSKI 2021 - Best Summer Young European Athlete. Το 2021 ο Αλέξανδρος κατέκτησε πρώτα το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και στη συνέχεια το αργυρό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Laser 4.7 , ενώ στην κατηγορία U16 το χρυσό μετάλλιο.

Το Βραβείο των Ευρωπαϊκών Ολυμπιακών Ομοσπονδιών (EOC) Piotr Nurowski για τον καλύτερο Ευρωπαίο Νέο Αθλητή θεσπίστηκε το 2011 στην μνήμη του σπουδαίου άνδρα του Ολυμπισμού Πολωνού Piotr Nurowski, το οποίο μέσω του παραδείγματος και της μνήμης του ενθαρρύνει τους νέους αθλητές και αθλήτριες να ακολουθήσουν καριέρα στον κορυφαίο αθλητισμό, καθώς και να εμπνεύσει τις μελλοντικές γενιές να υιοθετήσουν έναν υγιεινό τρόπο ζωής βασισμένο στις ολυμπιακές αξίες και αρχές. Από το 2016 απονέμονται δύο Βραβεία κάθε χρόνο: ένα για θερινά και ένα για χειμερινά σπορ. Το βραβείο EOC Piotr Nurowski για θερινά αθλήματα απονέμεται στη Γενική Συνέλευση της EOC, συνήθως τον Νοέμβριο κάθε έτους, ενώ αυτό για τα χειμερινά αθλήματα στο σεμινάριο της EOC, συνήθως τον Μάιο.

Έπαθλο: Ο νικητής - που ψηφίζεται από τους 50 εκπροσώπους των Ευρωπαϊκών Ολυμπιακών Επιτροπών που συμμετέχουν στη Γενική Συνέλευση και το Σεμινάριο της EOC μεταξύ 5 τελικών υποψηφίων - λαμβάνει το τρόπαιο και μια αθλητική υποτροφία 12.000 ευρώ

Notice of Race

International Classes, November 4-7 ,2021.

Optimist, 420, Laser 4.7, Techno 293, Techno 293+, Lightning

& Open Hellenic Champioships Hansa 303, Hansa 2.3,  2.4mR

Olympic Classes, November, 9-14, 2021.

Open Hellenic Olympic Classes Championships

Notice of Race - International Classes
2021 Techno 293 European Champioships, 21-28/08/2021- Tallinn.

Τα αποτελέσματα:

Μέσα σε εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες η Εθνική μας Ομάδα κέρδισε μετάλλια και διακρίσεις:

Στράτος Κονταξάκης (ΚΕΚΡΟΨ): 1ος στην κατηγορία Open PLUS

Πολλά συγχαρητήρια στους Ομίλους και τους προπονητές τους .

Δύο νέα μετάλλια για την ελληνική ιστιοπλοΐα σε μεγάλους διεθνείς αγώνες. Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Laser 4,7 της Ιρλανδίας ο Αλέξανδρος Ελευθεριάδης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην γενική και το χρυσό στην κατηγορία U16!

Έγιναν 11 ιστιοδρομίες και στον χρυσό στολίσκο των 75 σκαφών ο ιστιοπλόος του Ν.Ο.Π. Φαλήρου κατέλαβε τη δεύτερη θέση . Ταυτόχρονα  πήρε την πρώτη θέση στους αθλητές κάτω των 16 χρόνων. Πρόκειται για τεράστια επιτυχία του νεαρού Ελληνα αθλητή και του αξίζουν συγχαρητήρια.

Ο Διονύσιος Καλπογιαννάκης τερμάτισε 12ος και 3ος U16 , ο Αναστάσιος Γκαρίπης 17ος , ο Αλέξανδρος Ιωαννίδης 24ος και 5ος U16  και ο Αδαμάντιος Πετριανός 25ος και 5ος στους U16

Στον αργυρό στολίσκο των επίσης 75 σκαφών ο Γιώργος Ζυγούρης ήταν 13ος  και ο Δημήτρης Λιάκας 20ος .

Στα κορίτσια πολύ καλή εμφάνιση έκανε η Γαβριέλα Χρουνεβέχεν η οποία στον χρυσό στολίσκο των 41 σκαφών κατέλαβε την 8η θέση. Η Τατιανή Μπουγιατιώτη ήταν 27η  και 4η στα U16