Loading...

Ένα ακόμη χρυσό στο Ευρωπαϊκό Tornado για τον Ντάνυ Πασχαλίδη που αυτή την φορά πλήρωμά του είχε τον Στέφανο Παππά . Χάλκινο μετάλλιο και για τους Μαύρο- Αϊδινίδη . Ολοι οι μεταλλιούχοι είναι αθλητές του Ναυτικού Ομίλου Θεσσαλονίκης.
Τα αποτελέσματα

Πέμπτη, 06 Ιουνίου 2019 15:05

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Optimist

Ιστιοπλοϊκός Ομιλος Χανίων, 15- 19 Ιουνίου 2019.
Web Site  Αγώνων

Οι Ελληνικές Συμμετοχές-
Ι. Πασχαλίδης- Σ Παππάς,
Ν. Μαύρος- Π. Αϊδινίδης
Ναυτικός Όμιλος Καλαμακίου , 29 Ιουνίου έως τις 6 Ιουλίου.
Μέχρι τώρα έχουν υποβάλει αίτηση για συμμετοχή περί τους 380 αθλητές και αθλήτριες από τις παρακάτω χώρες:
Βέλγιο, Βουλγαρία, Κροατία, Κύπρο, Δανία, Φινλανδία, Γαλλία, Γερμανία, Μ. Βρετανία, Ελλάδα, Ισραήλ, Ιταλία, Λετονία, Ολλανδία, Πολωνία, Πορτογαλία, Ρωσία, Σερβία, Ισπανία, Σουηδία, Ελβετία, Τουρκία, Αυστρία, Ουγγαρία, Μονακό, Νορβηγία, Πορτογαλία, Σλοβενία, Ουκρανία, Αυστραλία, Χιλή, Καναδά, Χονγκ Κονγκ, Σιγκαπούρη, Ν. Αφρική, ΗΠΑ και Παρθένοι Νήσοι Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής.
Host Venue Website

H Aegean χορηγός αερομεταφοράς της Εθνικής Ομάδας Optimist στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στο Crozon-Morgat της Γαλλίας από 22 έως 29 Ιουνίου.
Η Εθνική Ομάδα αποτελείται από τους παρακάτω αθλητές και αθλήτριες:

  • Δημήτρης ΜΠΗΤΡΟΣ - Ναυτικός Όμιλος Αίγινας
  • Λάζαρος ΚΕΧΑΓΙΟΓΛΟΥ - Αθλητικός Ναυτικός Όμιλος Γλυφάδας
  • Αλέξανδρος ΚΥΦΙΔΗΣ  - Αθλητικός Ναυτικός Όμιλος Γλυφάδας
  • Αχιλλέας ΓΚΙΚΑΣ - Ναυτικός Όμιλος Καλαμακίου
  • Κλεοπάτρα ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ -Ναυτικός  Όμιλος Παλαιού Φαλήρου
  • Ιακωβίνα ΚΕΡΚΕΖΟΥ - Ναυτικός Όμιλος Καλαμακίου
  • Ευαγγελία ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΥ - Αθλητικός Ναυτικός Όμιλος Γλυφάδας

Web site πρωταθλήματος

Τρίτη, 28 Μαΐου 2019 12:21

World Cup Series -Final

2-9/6/2019 ,Marseille - France .

Οι Ελληνικές Συμμετοχές.

470.

Β. Παππουτσόγλου - Ι. Ορφανός  (Ιστιοπλοϊκός Ομιλος Πειραιώς)

Μ. Μπόζη Ρ. Κλωναρίδου (Ναυτικός Ομιλος  Θεσσαλονίκης)

 

LASER STD

Α. Μπουγιούρης( Ναυτικός Ομιλος Π. Φαλήρου)

RS:X

Β. Κοκκαλάνης (Ναυταθλητικός Ομιλος Βάρκιζας Βάρης)

Αποτελέσματα:

Καταπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιώργος Παπαδάκος  στο ανοικτό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Laser 4,7 Youth στο οποίο έλαβαν μέρος 267 σκάφη. Μετά από σκληρή μάχη 12 ιστιοδρομιών ο ιστιοπλόος του Ν.Ο Ειρήνης και Φιλίας κατάφερε να ανέβει στο βάθρο και να κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο με 99 βαθμούς.
Τα αποτελέσματα των υπολοίπων μελών της Ελληνικής Ομάδας είναι:
Ο Ιάσωνας Κεφαλλωνίτης τερμάτισε 29ος , ο Ε. Σταματόπουλος κατετάγη 35ος, ο Α. Παπαδημητρίου 54ος, ο Ε. Γιαβρίδης 56ος  ο Ε. Τσάμης 65ος, ο  Κ. Παναγιωτίδης – Κόλλιας  112ος, ο Σ. Τσελέπης 126ος, ο  Ν. Βαλμάς 130ος , ο Α. Σταματίου 133ος  και ο Ν. Αλεξανδρής  219ος.
Στα κορίτσια έτρεξαν 130 σκάφη και την καλύτερη εμφάνιση από ελληνικής πλευράς έκανε η Γ. Γεωργοστάθη, η οποία τερμάτισε 11η. Η Ρ. Μπάλλου πήρε την 16η θέση, η Γ. Καλαϊτζογλίδου την 32η, η Μ. Μπούμπη την 42η, η Β. Βλαχάκη την 46η , η Β. Αντωνοπούλου την 50η, η  Α. Μ. Μπουγιούρη την 52η, η Ε. Καραουλάνη την 59η, η Β. Πορτόλου την 62η , η Σ.  Αρβανιτογεώργου την 66η και η Α. Δρακοπούλου την 68η

Για 19η χρονιά, η Aegean Regatta θα ανοίξει πανιά τον ερχόμενο Αύγουστο, προσφέροντας μοναδικές ιστιοπλοϊκές εμπειρίες στα πληρώματα των σκαφών, αλλά και αναδεικνύοντας τις ομορφιές και τις παραδόσεις των νησιών του Ανατολικού Αιγαίου.

Η Aegean Regatta που διοργανώνεται από τη Γενική Γραμματεία Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής και την Επιτροπή Ανοιχτής Θαλάσσης της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας, θα αρχίσει στις 18 Αυγούστου και θα ολοκληρωθεί στις 24 του μήνα, με διαδρομή Μυτιλήνη (Λέσβος) - Πλωμάρι (Λέσβος) - Ψαρά – Οινούσσες.

Οι εγγραφές των σκαφών έχουν ήδη ξεκινήσει στη διεύθυνση www.aegeanregatta και για μία ακόμα φορά αναμένεται να δικαιολογηθεί η φήμη της «Ρεγκάτας του Αιγαίου», ως του αγώνα με τις περισσότερες συμμετοχές στο Αιγαίο Πέλαγος.

 Το πρόγραμμα της Aegean Regatta είναι το εξής:

 Κυριακή 18 Αυγούστου

 10:00 Εγγραφές και Επιθεωρήσεις

20:00   Συγκέντρωση Κυβερνητών

21:00   Τελετή Έναρξης

 Δευτέρα 19 Αυγούστου

 11:00 Αγώνας Ανοικτής Θάλασσας

Μυτιλήνη – Πλωμάρι, περίπου 25νμ

 Τετάρτη 21 Αυγούστου

 11:00 Αγώνας Ανοικτής Θάλασσας

Πλωμάρι – Ψαρά, περίπου 48νμ

 Παρασκευή 23 Αυγούστου

 11:00 Αγώνας Ανοικτής Θάλασσας

Ψαρά – Οινούσσες, περίπου 35ωμ

 Σάββατο 24 Αυγούστου

 11:00 Παράκτιες Διαδρομές, Οινούσσες

21:00 Τελετή Λήξης

 Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, η Αegean Regatta εκτός από τους αγώνες περιλαμβάνει κι ένα πλούσιο πρόγραμμα καλλιτεχνικών και πολιτιστικών δραστηριοτήτων, για τους ιστιοπλόους, τους κατοίκους αλλά και τους επισκέπτες των νησιών.

Συντονιστής όμιλος για τη διοργάνωση της Aegean Regatta 2019 είναι ο Λ.Ο.Ι.Α.Θ. Μυτιλήνης και συνδοργανωτές Όμιλοι οι : Α.Ο. Αιγαίου, Α.Σ.Ι.Α.Θ. Ρόδου, Ν.Ο. Χίου, Ν.Ο. Σάµου, Ν. Ο. Λέρου, Ι.Ο. Μυτιλήνης, Π.Ε.Κ.Ε.Β.

Για περισσότερες πληροφορίες:

 

 

 

 

 

 

 

18 - 25 May 2019 ,Porto -Portugal
Οι Ελληνικές Συμμετοχές

LASER STANDARD   

Λουκιανός Ζαμίτ- Ναυτικός Ομιλος Βουλιαγμένης,
Μάριος Καραδήμας -Σύλλογος Ερασιτεχνών Αλιέων & Ναυταθλητικών Αθλημάτων Τζιτζιφιών Καλλιθέας,
Αντώνης Μπουγιούρης -Ναυτικός Ομιλος Παλαιού Φαλήρου
Αναστάσιος Παναγιωτίδης- Ναυτικός Ομιλος Θεσσαλονίκης  

LASER RADIAL         

Βασιλεία Καραχάλιου  Ιστιοπλοϊκός Ομιλος Πειραιά   
Αγγελική Ρέκκα Ναυτικός Ομιλος Παλαιού Φαλήρου
Ναταλία -Πασχαλίνα Ταμβακίδου- Ναυτικός Ομιλος Θεσσαλονίκης  
Αθανασία Φακίδη- Ναυτικός Ομιλος Βουλιαγμένης         

Αποτελέσματα:

 

 

 

Οι Ελληνικές Συμμετοχές: 

Ιάσωνας Κεφαλονίτης   – Ναυτικός Ομιλος  Καλαμακίου,

 Γιώργος Παπαδάκος – Ναυτικός Ομιλος Ειρήνης Φιλίας,

Ευστράτιος Σταματόπουλος – Ναυτικός Ομιλος Βουλιαγμένης,

Γαλήνη Καλαιτζογλίδου – Ομιλος Φίλων Θαλάσσης,

Αλέξανδρος Παπαδημητρίου - Ναυτικός Ομιλος Βουλιαγμένης,

Ροζέτ Μπάλλου - Ναυτικός Ομιλος Βουλιαγμένης,

Μαρία  Μπούμπη - Ναυτικός Ομιλος Βουλιαγμένης,

Γεωργία Γεωργοστάθη- ΣΕΑΝΑΤΚ 

Σοφία  Αρβανιτογιώργου -Ναυτικός Ομιλος  Καλαμακίου,

Άννα Μαρία Μπουγιούρη -Ναυτικός Ομιλος  Καλαμακίου,

Αθανάσιος Σταματίου - Ναυτικός Ομιλος  Καλαμακίου,

Κατερίνα Δρακοπούλου – Ναυτικός Ομιλος Π. Φαλήρου,

Εμμανουήλ Γιαβρίδης - Ναυτικός Ομιλος Π. Φαλήρου,

Βασιλική Βλαχάκη – Ναυτικός Ομιλος Γαζίου Κρήτης

Ελίζα Καραουλάνη – Ναυτικός Ομιλος Ανδρου,

Κων/νος Κόλλιας Παναγιωτίδης –Ναυτικός Ομιλος Πάρου,

Βαρβάρα Πορτόλου –Ναυτικός Ομιλος Κατοίκων Βουλιαγμένης,

Ευστάθιος Τσάμης - Ναυτικός Ομιλος Κατοίκων Βουλιαγμένης,

Σωκράτης Τσελέπης – Ναυτικός Ομιλος Κατοίκων Βουλιαγμένης,

Αλέξανδρος Νεοκλής - Ναυτικός Ομιλος Κατοίκων Βουλιαγμένης

Αποτελέσματα: