Loading...
Δευτέρα, 01 Ιουλίου 2019 10:12

2019 Optimist World Championship, 06-16/07/2019, Antigua

Η Εθνική μας Ομάδα

Αναστάσης  Γκαρίπης- Ομιλος Φίλων Θαλάσσης 
Αλέξανδρος Ιωαννίδης   -Ιστιοπλοϊκός Ομιλος  Χαλκίδας
Ελισάβετ-Αννα Γουίντερς - Ναυτικός Ομιλος  Καλαμακίου
Δημήτρης  Σουρλατζής- Ναυτικός Ομιλος  Καλαμακίου 
Νίκος Σουρλατζής  - Ναυτικός Ομιλος  Καλαμακίου
Website:

Ο Αθλητής του Συλλόγου Ερασιτεχνών Αλιέων Ναυτικών Αθλημάτων Τζιτζιφιών Καλλιθέας (ΣΕΑΝΑΤΚ) που ολοκληρώθηκε την Παρασκευή, 28 Ιουνίου, στον Ναυτικό Ομιλο Καλαμακίου,  τερμάτισε 1ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και 2ος στο Open μεταξύ 100 αθλητών από 10 χώρες. Την 2η θέση του Πανελληνίου κατέκτησε ο Γιώργος Παπαδάκος του Ναυταθλητικού Ομίλου Ειρήνης Φιλίας και την 3η θέση ο Δικαίος Κέρκουλας του Ναυτικού Ομίλου Παλαιού Φαλήρου. Στην κατηγορία U17 1ος ο αθλητής του Ναυτικού Ομίλου Καλαμακίου Ιάσων Καφαλλωνίτης , 2ος ο Κώστας Αναδιώτης του Ναυτικού Ομίλου Χίου και 3ος ο Βασίλης Σπυράτος του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης.
Τα αποτελέσματα:
Οι Ελληνικές Συμμετοχές.

Στράτος Αχλάτης -  Ιστιοπλοΐα για Ολους.
Ειρήνη Κουρούβανη- Ιστιοπλοΐα για Ολους.

Website:
 02- 09 July 2019.

Οι Ελληνικές Συμμετοχές 

Μάριος Καραδήμας - Σύλλογος Ερασιτεχνών Αλιέων Ναυτικών Αθλημάτων Τζιτζιφιών Καλλιθέας.
Αντώνης Μπουγιούρης- Ναυτικός Ομιλος Παλαιού Φαλήρου.
Δημήτρης Παπαδημητρίου- Ναυτικός Ομιλος Βουλιαγμένης.
Θεόδωρος- Πατροκλος Τσαραμύρσης -Ιστιοπλοϊκός Ομιλος Πειραιώς
Website:

Ο Γιώργος Κυπραίος από τον Ναυτικό Ομιλο Πάρου στα αγόρια και η Ερμιόνη Γκίκα από το Ναυτικό Ομιλο Καλαμακίου στα κορίτσια είναι οι δύο μεγάλοι νικητές στο πανελλήνιο κύπελλο 11χρονων , η αυλαία του οποίου έπεσε τη Δευτέρα το απόγευμα στον κόλπο της Σούδας. 

Τα δύο παιδιά κατάφεραν να σφραγίσουν την πρώτη θέση σε μία διοργάνωση που όπως και το πανελλήνιο πρωτάθλημα, είχε ενθουσιασμό, αλλά κι έναν… σοβαρό αντίπαλο, που δεν ήταν άλλος από τον καιρό. Παρ’ όλα αυτά, την τρίτη και τελευταία ημέρα της διοργάνωσης, ο άνεμος βοήθησε κι έτσι μπόρεσαν να πραγματοποιηθούν από τέσσερις ιστιοδρομίες σε κάθε κατηγορία, όποτε διεξήχθησαν συνολικά έξι σε αγόρια κι άλλες τόσες σε κορίτσια από τις προγραμματισμένες εννέα. 

Οι απονομές διεξήχθησαν στις εγκαταστάσεις του Ναυταθλητικού Κέντρου Σούδας, όπου το παρών έδωσε ο πρόεδρος της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας, Αντώνης Δημητρακόπουλος, ο οποίος και συνεχάρη τον Ιστιοπλοϊκό Ομιλο Χανίων για την επιτυχία που είχαν οι δύο διοργανώσεις. 

«Ενα πανελλήνιο πρωτάθλημα και ένα πανελλήνιο κύπελλο για να πετύχουν χρειάζονται τρεις συντελεστές», τόνισε ο κ. Δημητρακόπουλος. «Τους δύο τους ελέγχουμε, τον έναν όχι. Η οργάνωση υπήρξε καταπληκτική, οι άνθρωποι του Ιστιοπλοϊκού Ομίλου Χανίων εργάστηκαν πάρα πολύ, τον καιρό δεν μπορούμε να τον ελέγξουμε… Ο καιρός δεν βοήθησε, παρά ταύτα τα παιδιά προσπάθησαν και οι άνθρωποι του Ομίλου δούλεψαν πολύ και διεξήχθησαν αξιοπρεπώς οι δύο διοργανώσεις».

Σε ερώτηση για το αν θα ακολουθήσουν διοργανώσεις στα Χανιά και την Κρήτη, ο κ. Δημητρακόπουλος απάντησε ότι, «στην Κρήτη έχουμε δώσει πολλές διοργανώσεις, στα Χανιά είναι η πρώτη μεγάλη, διότι δεν είχαν υπάρξει ευκαιρίες, αλλά στο Ηράκλειο και στον Αγιο Νικόλαο έχουμε δώσει πάρα πολλές διοργανώσεις. Μακάρι ο Ιστιοπλοϊκός Ομιλος Χανίων να έχει την ίδια θέληση και τον ενθουσιασμό και ειδικότερα ο πρόεδρος, Τάσος Νικολάου και γιατί όχι να μην αναθέσουμε κι άλλες διοργανώσεις στο μέλλον». 

Στην ομιλία του, ο πρόεδρος του Ιστιοπλοϊκού Ομίλου Χανίων, Τάσος Νικολάου, ευχαρίστησε τους φορείς που συνέβαλαν σημαντικά προκειμένου να γίνουν πραγματικότητα τα δύο αυτά πρωταθλήματα, ενώ εκ μέρους του Ι.Ο.Χ. βραβεύτηκαν ο πρόεδρος της Ε.Ι.Ο., Αντ. Δημητρακόπουλος, ο Δήμαρχος Χανίων, Τάσος Βάμβουκας και ο πρόεδρος του πολιτιστικού συλλόγου Σούδας, Δημήτρης Κλωθάκης

Αναλυτικά, οι πρώτοι τρεις νικητές σε αγόρια και κορίτσια στο πανελλήνιο κύπελλο 11χρονων Optimist είναι οι εξής:

  • Αγόρια
  1. Γεώργιος Κυπραίος (Ναυτικός Ομιλος Πάρου)
  2. Γεώργιος-Ηρακλής Μιχαλόπουλος (Ιστιοπλοϊκός Ομιλος Πειραιώς)
  3. Κωνσταντίνος Πορτοσάλτε (Αθλητικός Ναυτικός Ομιλος Γλυφάδας)
  • Κορίτσια
  1. Ερμιόνη Γκίκα (Ναυτικός Ομιλος Καλαμακίου)
  2. Φραγκίσκη Κοσμά (Ιστιοπλοϊκός Ομιλος Πειραιώς)
  3. Αλεξία Γουίντερς (Ναυτικός Ομιλος Καλαμακίου)

 

 

 

 

Η σκυτάλη στο πανελλήνιο κύπελλο 11χρονων Optimist

Με μία πολύ όμορφη τελετή έναρξης σηματοδοτήθηκε την Παρασκευή το απόγευμα στο Παλιό Λιμάνι των Χανίων η έναρξη για το πανελλήνιο κύπελλο 11χρονων Optimist, το οποίο παίρνει τη σκυτάλη μετά το πανελλήνιο πρωτάθλημα και θα πραγματοποιηθεί από το Σάββατο (22/6) μέχρι και την Δευτέρα (24/6) στον κόλπο της Σούδας. 

Συνολικά, 270 παιδιά από 57 ομίλους από όλη την Ελλάδα είχαν την ευκαιρία να παρελάσουν κατά μήκος του Λιμανιού με την βοήθεια και πάλι της μπάντας της 5ης Ταξιαρχίας Πεζικού, κερδίζοντας το ζεστό χειροκρότημα.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες που θα πάρουν μέρος στη δεύτερη κατά σειρά διοργάνωση που φιλοξενεί ο Ιστιοπλοϊκός Ομιλος Χανίων σε συνεργασία με την Ελληνική Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία, την Περιφέρεια Κρήτης-Περιφερειακή Ενότητα Χανίων και το Δήμο Χανίων θα έχουν την ευκαιρία να δείξουν τις δυνατότητές τους σε ένα σύνολο εννέα ιστιοδρομιών.

Συγκεκριμένα, η κάθε μέρα περιλαμβάνει τρεις ιστιοδρομίες, όπου το τελικό αποτέλεσμα θα αναδείξει τους πρώτους νικητές σε αγόρια και κορίτσια. 

Ο Ιστιοπλοϊκός Ομιλος Χανίων είναι και πάλι κατάλληλα προετοιμασμένος προκειμένου να διοργανώσει με την ίδια επιτυχία το πανελλήνιο κύπελλο 11χρονων, μια διοργάνωση που θα ολοκληρώσει το δεκαήμερο σχεδόν των ιστιοπλοϊκών δράσεων που αποφασίστηκε φέτος να διεξαχθούν στα Χανιά.

Οι πρώτες ιστιοδρομίες είναι προγραμματισμένες να ξεκινήσουν στη 1 το μεσημέρι το Σάββατο. Η απονομή των επάθλων θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα στις 7.30 το απόγευμα στις εγκαταστάσεις του Ν.Α.Ο. Σούδας. 

 

Η Εθνική μας Ομάδα:
Αχιλλέας Γκίκας -Ναυτικός Ομιλος Καλαμακίου.
Λάζαρος Κεχαγιόγλου-Αθλητικός Ναυτικός Ομιλος Γλυφάδας.
Αλέξανδρος Κυφίδης-Αθλητικός Ναυτικός Ομιλος Γλυφάδας.
Δημήτρης Μπήτρος- Ναυτικός Ομιλος Αίγινας.
Κλεοπάτρα Αναστασίου-Ναυτικός Ομιλος Παλαιού Φαλήρου.
Ευαγγελία Καραγεώργου- Αθλητικός Ναυτικός Ομιλος Γλυφάδας.
Ιακωβίνα Κερκέζου- Ναυτικός Ομιλος Καλαμακίου.

Website:

Με πολύ μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το πανελλήνιο πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας Optimist στα Χανιά  με τις απονομές στους πρώτους νικητές κάθε κατηγορίας, την Τετάρτη (19/6).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα :

  • Αγόρια
  1. Δημήτριος Σουρλατζής (Ναυτικός Ομιλος Καλαμακίου)
  2. Αλέξανδρος Κυφίδης (Αθλητικός Ναυτικός Ομιλος Γλυφάδας)
  3. Δημήτριος Μπήτρος (Ναυτικός Ομιλος Αίγινας)
  • Κορίτσια
  1. Ελισάβετ-Αννα Γουίντερς (Ναυτικός Ομιλος Καλαμακίου)
  2. Ευαγγελία Καραγεώργου (Αθλητικός Ναυτικός Ομιλος Γλυφάδας)
  3. Μαρία Σκουλούδη (Ναυτικός Ομιλος Γαζίου Κρήτης)
  • Open
  1. Δημήτριος Σουρλατζής (Ναυτικός Ομιλος Καλαμακίου)
  2. Erturk Can (Turkish Sailing Federation)
  3. Αλέξανδρος Κυφίδης (Αθλητικός Ναυτικός Ομιλος Γλυφάδας)

Αποτελέσματα Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ομαδικού Optimist:

  1. Περιφέρεια Αθηνών (Μιχαλαίνα Δανάη, Τσάκος Στέφανος, Κυφίδης Αλέξανδρος, Κερκέζου Ιακωβίνα)
  2. Περιφέρεια Νήσων Αιγαίου (Ζήσης Θεοφάνης, Θεοδωράκης Θεμιστοκλής, Χρουνεβέχεν Γαβριέλα, Σκουλούδη Μαρία)
  3. Βόρειας Ελλάδας (Παχούμας Γεώργιος, Βογιατζόγλου Μαρία, Συνοδάκης Συμεών, Θεοδωρακοπούλου Δέσποινα)
Αποτελέσματα: